04 Şub 2017

2017’de Soluklanacak Sektör, Yüzde 10-15 Büyür

Geçen yıl yaşanan onca olaya karşın, sigorta sektörü 2016 yılında en hızlı büyüyen sektörlerin başında geldi. Trafik sigortasının etkisiyle yüzde 30’un üzerinde büyüyen sektörde bu yıl prim üretimindeki artışın yüzde 10-15 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Son olarak İstanbul-Beşiktaş’ta ve Kayseri’de yaşandığı gibi bitmek bilmeyen terör olayları, 15 Temmuz’daki darbe girişimi, özellikle yurtdışı kaynaklı finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma ve doların 3.50 TL’li seviyeleri görmesi… Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Toplum olarak yaşadığımız onca olay ve badireyi göz önüne aldığımızda, “2016 yılı çok zor bir yıldı” demek mümkün. Ancak, Türkiye ekonomisinde bazı sektörler var ki, tüm yaşanan olumsuz gelişmelere karşın bırakınız daralmayı, hızla büyümeyi sürdürüyor. Bu sektörlerin başında da ‘sigorta sektörü’ geliyor. Gerçekten de ekonomideki varlıkların ve değerlerin en büyük güvencesi sigorta sektörü, 2016’da çok hızlı büyüdü; hızlı büyümekle de kalmadı; bir yıl aradan sonra ‘kârlı büyümeyi de (dokuz aylık verilere göre) gerçekleştirdi. 2016’yı artık geride bıraktık. Her yılbaşında olduğu gibi sektörün 2017 yılına ilişkin falına baktık. Sigorta sektörü temsilcilerinin yeni yıla ilişkin beklentilerini öğrendik. Aldığımız izlenimlerden bir iki cümle ile şunu söyleyebiliriz ki; “2017 yılı sektör açısından zor geçecek”, “Sektör, büyüme hızı düşmekle birlikte gene de çift haneli büyüme hızını yakalayacak.”

Sektör 2016’da kârlı büyüdü

hayat disi buyume2017 yılı beklentilerine geçmeden önce, geride bıraktığımız 2016 yılının kısaca genel bir değerlendirmesini yapalım. Büyüme cephesinden bakıldığında sektör gerçekten de iyi bir yıl geçirdi. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) elimizde şimdilik 11 aylık verileri mevcut. Söz konusu dönemde sektörde toplam prim artışı yüzde 31.8 olarak gerçekleşti. Ancak, sektördeki hızlı büyümeye karşın, büyümenin asıl dinamiğinin, ilgili dönemde prim üretimi yüzde 89.71 artan ‘trafik sigortası’ olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Trafik dışında pazar payı yüzde 10’un üzerinde olan branşlardan bir tek hastalık/sağlığın yüzde 20’nin üzerinde büyüdüğü (yüzde 21.24), diğer branşlarda ise büyümenin yavaş olduğu dikkat çekiyor. Sektöre bir de kârlılık cephesinden baktığımızda, 2016’nın dokuz aylık döneminde hayat dışı sektör olağan sigortacılık faaliyetlerinden 1 milyar 9.3 milyon TL kâr (teknik kâr) etti. Geçen yılın ocak-eylül döneminde 1 milyar 659.5 milyon TL zararla adeta dillere pelesenk olan ‘trafik’ branşındaki teknik zarar, bu yılın aynı döneminde 211.6 milyon TL’ye geriledi.

Trafik etkisi azalıyor

Şimdi de sektörde 2017 yılıyla ilgili beklentilere yer verelim. Sigortacılardan aldığımız bilgilere göre, öncelikle bu yıl geçen yıldan daha zor geçecek. Bunun da temel nedeni, geçen yılki büyümede etkili olan ‘trafik sigortası’nın etkisinin, geçen yılın son aylarından itibaren azalmaya başlaması. Trafik etkisinin kalkmasıyla birlikte sektörde büyüme hızı da doğal olarak gerileyecek. Ekonomideki büyümede düşüş beklentisi yanında, sektördeki pek çok şirketin risk seçiminde dikkatli hareket etmeleri sonucu, trafik dışındaki branşlarda da bu yıl olağanüstü bir büyüme beklenmiyor. Olaya kârlılık perspektifinden baktığımızda ise doların 3.50 TL’li seviyeleri görmesi oto sigortalarında da maliyetleri artıracak. Ayrıca, başta Güneydoğu olmak üzere artan terör olaylarının da sigorta şirketlerinin hasarlarını ve ayırdıkları karşılıkları artırması bekleniyor. Bununla birlikte sigortacılar arasında 2017’nin de kârlı bir yıl olacağı yönünde iyimser bir beklentinin olduğunu da not düşelim.

BES’te büyüme hız kesti

78-79-80-BEKLENTI.QXD:Layout 1Hayat dışı sektörü bir kenara bırakıp, biraz da Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 2016’da neler olup bitmiş, ona bakalım. Sistemde 2013 yılında başlayan, yüzde 25 devlet katkısı’nın etkisiyle katılımcı sayısı artmayı sürdürüyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM), elimizde 16 Kasım 2016 tarihli verileri mevcut. Verilere göz attığımızda, sistemde toplam katılımcı sayısı, 6 milyon 590 bin 594 kişiye, katılımcıların toplam fon büyüklüğü (devlet katkısı hariç) ise 52 milyar 643.1 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bu rakamların Türkiye’de henüz 13 yıllık bir mazisi olan BES’te oldukça anlamlı olduğu söylenebilir. Ancak, bir iki hususu vurgulamakta da yarar var: Sisteme katılımda artışın özellikle devlet katkısının başladığı 2013’ten sonra hız kazandığı dikkat çekiyor. Ancak, katkının varlığına karşın sisteme katılımda son yıllarda bir yavaşlama söz konusu. Bir iki rakam verecek olursak, 2013’te sisteme net 1 milyon 24 bin 925 kişi, yani 1 milyonun üzerinde kişi katılmışken, bu 2015 yılında 945 bin 561 kişiye, geçen yılda (11.5 ay itibarıyla) 552 bin 162 kişiye gerilemiş durumda. Bir anlamda sisteme katılan katılımcı sayısı (net), üç yıl öncesine göre neredeyse yarı yarıya azaldı.

bes buyume 20162016 yılında da devlet katkısının ve şirketlerin tanıtım kampanyalarının devam etmesine karşın katılımcı sayısındaki azalışın nedenle; sistemin özellikle gelir düzeyi ve tasarruf yeteneği yüksek potansiyel katılımcılara ulaşmış olması, sigorta sektörü ve BES’in büyümesinde de etkili olan Türkiye ekonomisinde büyümenin özellikle yılın ikinci çeyreğinden itibaren hız kesmesi ve 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve dolardaki hızlı yükseliş olarak özetlenebilir. Katılımcı sayısındaki artışın azalmasına karşın, 2017’de katılımcıların devlet katkısı hariç fon tutarının ise yaklaşık 10 milyar TL artmasını (finansal piyasalardaki dalgalanmaya karşın) ise BES’in ve emeklilik şirketlerinin başarı hanesine kaydetmek gerekiyor.

Sektörde 2017’de büyüme hızı neden düşecek?

◆ Sektörün geçen yıl yüzde 30’un üzerinde büyümesinde etkili olan trafik sigortasında büyüme hızı bu yıl düşecek.

◆ Dolar kurunun 3.50 TL’li seviyelere ulaşması, sektörün özellikle oto sigortalarında hasar maliyetini artıracak.

◆ Güneydoğu başta olmak üzere, artan terör saldırıları sigorta şirketlerinin hasarlarını ve ayırdıkları karşılıkları artıracak.

◆ Sigorta sektörünün büyümesinde etkili olan ekonomideki büyümenin bu yıl biraz hız kesmesi, sektörü de olumsuz etkileyecek.

 

Kaynak: Sigorta Medya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir