26 Kas 2016

Bireysel Emeklilikte otomatik katılım işverene ne getirecek ?

Çalışan katkı payı,prime esas aylık kazancın %3’üne karşılık gelen tutar olarak belirlenmiştir.Bu oranın,kanun da belirtilen koşullar dahilinde,bakanlar kurulu tarafından artırılması,azaltılması yada maktu limit belirlenmesi mümkün olabilecektir.Bu tutar,her çalışan için çalışanın ücretinden kesilerek işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacaktır.İşverenin yeni sistemde katkı payı ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Bu kapsamda, işverenin sorumlulukları aşağıdaki listelenmiştir,

1.Belirlenecek süre zarfında emeklilik şirketinin seçiminin yapılması ve bireysel emeklilik otomatik katılım sözleşmesinin imzalanması.

2.Sisteme dahil olma kriterlerini uyan haiz çalışanların tespit edilerek bireysel emeklilik otomatik katılım planına dahil edilmesi.

3.İş yerinde çalışanların prime esas ücretlerinin %3’ünün aylık katkı payları olarak hesaplanması.

4.Hesaplanan tutarın en geç iş yerinde çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü emeklilik şirketine aktarılması

olarak belirlenmiştir.

İşveren yenin sistemin getirdiği yükümlülükler bakımından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca denetlenecek ve kurallara uymayan işveren hakkında idari para cezası uygulanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir