15 Mar 2017

Sürücüsüz araçları kim sigortalayacak?

Sürücüsüz yol alan otomobillere ilişkin olarak sigortacılık sektörü düşünceli

Teknolojinin hızlı değişimi otomotiv sektöründe de kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Söz konusu değişim elektrikli araçlardan sonra kısa süre içinde hayatımıza sürücüsüz araçların da girmeye başlayacağını bizlere gösteriyor.

Peki bu değişim tüm dünyada sigorta denildiğinde ilk akla gelen branş olan trafik sigortalarını ve tabiiki sigortacılığı nasıl etkileyecek? Bu soru şimdiden gündemin ilk sıralarına doğru tırmanıyor.

www.strategy-business.com adlı internet sitesinde yayınlanan bir makale sürücüsüz araçların nasıl sigortalanacağına yönelik bilinmezleri bizlere hatırlatıyor.

Who Will Insure Self-Driving Cars? başlıklı makalede, eğer motor branşı sigorta şirketinin yöneticisi iseniz dikkat edin 20 yıl içinde bir işiniz olmayabilir yönlü bir uyarıda bulunuluyor.

Sürücüsüz araçların yaratacağı bilinmezlere yönelik nasıl bir sigorta güvencesi sağlanağının henüz netleşmediğine işaret edilen makelede, aynı zamanda sürücüsüz araçlarla birlikte güvenli trafik ve kaza sayısında düşüşlerin sektörde fiyatlama modellerini değiştirebileceğine dikkat çekildi.

Makelede Swiss Re’nin bir raporundan alıntı yapılarak, dünya genelinde oto sigortasının toplam sigorta pazarının yüzde 42’sini temsil ettiğini 700 milyar dolarlık bir pazar olduğu bilgisi paylaşılarak, “Aşırı rekabetçi pazar ve 2030 yılına kadar daha rekabetçi olacak. Yapılan araştırmalar, oto sigortasında güçlü şirketlerin kendilerini konvansiyonel otomobil sigortasından farklı branşlara yönlenmesi ve yeni gelir kaynakları bulmaları gerektiğine işaret ediyor Örnek vermek gerekirse ticari sorumluluk ve siber güvenlik kapsamı gibi otomotiv olmayan alanlara doğru genişleme, belki de otomobil üreticileri ve yolculuk paylaşım hizmetleri ile ortaklık kurma” ifadelerine yer verildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir