Zorunlu Trafik Sigortası

28 Kas 2016

Zorunlu Trafik Sigortası

Herhangi bir kaza durumunda trafik sigortası kazaya karışan ve kusursuz bulunan tarafın risklerini kapsam altına alır. Mesela hatalı olan araç sahibiyiz kazaya karışmış olan diğer tarafın kazada meydana gelen masrafları bizim trafik sigortamız karşılar.Kendi aracımızda oluşan maddi hasarları kendi trafik sigortamız karşılamaz.Aynı zamanda trafik sigortası yaralamalı ve ölümlü kazalarda 3.Şahısların hasarlarını da karşılar.

Trafik sigortaları her yıl yenilenmesi gereken zorun bir sigortadır.Ve devlet tarafından denetlenir.Eğer yıllık olarak yenilenmez ise aracın trafiğe çıkması yasak olup görüldüğü yerde trafikten men edilir.Trafik sigortalarında yenileme yapılmaz ise 30 günde bir % 5 artarak sürprim uygulanır.

Kasko sigortaları ile arasındaki fark trafik sigortalarının hasar durumunda karşı tarafın maddi hasarları,yaralanmalı ve ölümlü hasarlarında devreye girer.Kasko iste tamamen isteğe bağlı ve kaza durumunda kusurlu yada kusursuz olduğumuz durumlarda kendi aracımızın onarımı ve trafik sigortasının yetmediği durumlarda devreye sokulur.Son yıllarda ülkemizde trafik sigortaları kasko sigortasından daha pahalı primler ödenerek yapılan zorunlu bir sigorta çeşidi olmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir